Izstādes stāsts ir par globusiem, kas pieder LU Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes akadēmiskajam personālam, kā arī dabas mīļiem. Izstāde ir unikāla ar to, ka ikviens interesents no fakultātes bija aicināts iesaistīties izstādes tapšanā ar savu globusu no privātās kolekcijas, tādējādi ar LU mācībspēku un dabas mīļotāju iesaisti izstādē ir nodrošināts daudzveidīgs globusu klāsts.

Izstādē “Apaļais atlants” satiekas visdažādākie globusi — gan no tālām zemēm atceļojuši suvenīri, gan globusi, kas aktīvi izmantoti ikdienas darba un mācību procesā. Eksponātiem ir pievienoti stāsti ar notikumiem, kas tā īpašniekam spilgti palicis atmiņā. Piemēram, izrādās, ka Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes docentes Guntas Kalvānes globuss var pretendēt uz titulu “zelta globuss”, jo tas kā rekvizīts ticis izmantots vairākos reklāmas rullīšos.

Globusi var būt saistoši ne vien ģeogrāfiem, bet arī citiem dabaszinātniekiem, piemēram, ķīmiķiem — Ķīmijas fakultātes rīcībā ir stikla globuss, ko fakultātes 70 gadu jubilejā tai uzdāvinājusi Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultāte.

Kopumā izstādē skatāmi vairāk kā 20 globusi.

Papildus globusiem eksponēti arī ģeogrāfisko mērinstrumentu komplekti no LU Ģeodēzijas un ģeoinformātikas institūta. Starp šiem instrumentiem ir planimetrs — ierīce analītiskai laukumu platību aprēķināšanai; mērcirkuļi, nullcirkulis, pagarinātāji u.c. — ietilpst instrumentu profesionālajā komplektā rasetne. Šis komplekts ir īpašs ar to, ka izgatavots 20. gs. 60. gadu vidū Maskavas ražotnē "Готовальня".

Izstādē ir iespējams izzināt arī vēsturiskus faktus un attēlus par globusiem — piemēram, noskaidrot, ka pirmie zemeslodes globusi tika izgatavoti Senajā Ķīnā ap 260. gadu p.m.ē., bet pirmais globuss, uz kura attēlota Amerika kā pasaules daļa, tika izdots 1507. gadā un tā autors bija vācu kartogrāfs Martins Valdzēmillers; ka 19. gadsimta sākumā mazie kabatas globusi bija kā neatņemams stila aksesuārs un statusa apliecinājums smalkiem kungiem.

Sniegts arī ieskats par pasaulē lielāko rotējošo globusu, kurš atrodas ASV, Meinas štatā, Jermūtā, kā arī Latvijā lielāko vidē integrēto zemeslodes modeli — no vara izgatavoto globusu Jūrmalā, Majoru apkaimē.

Izstāde veidota sadarbībā ar LU Dabaszinātņu bibliotēku, kurā tā uz laiku arī tika eksponēta.

 


Šo globusu sastādījis profesors Dr. Ceps (orientējoši 20. gs. 20.- , 30.- gadi)

Mērogs 1:36 400 000; caurmērs 35 cm, apmērs 110 cm.
Uz globusa ir attēlots:
-         cepelīnu lidojumu līnijas;
-         burinieku ceļi;
-         golfstraume;
-         tvaikoņu līnijas (pāri Atlantijas okeānam);
-         iekšpolitiskās robežas un citi objekti

Globuss – spriedzes un stresa mazinātājs - arī šādu funkciju var veikt globuss!

Atceļojis no Amsterdamas lidostas, visbiežāk tiek izmantots lekcijās kā mikrofons, uzdodot jautājumus studentiem. Mazina stresu studentam, ja atbilde nāk lēnāk, un pasniedzējam – ja studenta atbilde nesaskan ar vēlamo. Par laimi maz lietots, jo tā gadās reti.
/ Gunta Kalvāne

Tālajā 2003. gadā, apgūstot zinības Indijā un meklējot kādu piemiņas suvenīru, acīs "iekrita" stikla globuss, kas, visticamāk, tur bija ieradies no Ķīnas, jo rūpnieciskie suvenīri Indijā visi bija nākuši no Ķīnas.
/ Aivars Markots

Globuss tapis 2019. gadā un veidots izmantojot dabas materiālus. Iepriekš globuss izstādīts Tīnūžu sākumskolas rudens izstādē. Tās autors ir piecgadīgais Bruno un viņa mamma Elīna.

Darba izstrādes gaitā autori mēģinājuši attēlot kontinentu novietojumu uz zemeslodes, kas dekorēti ar rudens sezonā pieejamiem dabas materiāliem.
/ Elīna Apsīte-Beriņa

Vecāku dāvana, 1. klasē uzsākot skolas gaitas. Mājās globuss vienmēr stāvējis plauktā redzamā vietā un noteikti izraisījis vēlmi izzināt pasauli kā planētu Zeme, tās veidošanos un evolūciju, kontinentu dreifu un dabas bagātības.

Globuss noteikti bija liels manas nākotnes “influencers” jeb ietekmētājs! Iespējams tieši tāpēc izvēlējos studēt LU Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes ģeoloģijas studiju programmā.
/ Indra Baltmane

Globuss ir 17. gs. vidus samazināta replika.
To man 40. gadu jubilejā uzdāvināja nu jau mūžībā aizgājušais, mans draugs un labvēlis Haims Kogans.
/ Juris Paiders

Vienas no pirmajām bērnības atmiņām ir kā kopā ar tēti un brāli pa lielo pasaules politiskās karti mēs kuģojām no Rīgas uz Tokiju, no Rīgas uz Ņujorku… tagad pa globusu kuģoju es ar saviem bērniem.


Globuss var kandidēt uz titulu “Zelta globuss”,  jo kā rekvizīts izmantots vairākos reklāmas rullīšos!
/ Gunta Kalvāne

Jaungada dāvana no ģeogrāfes un ģeologa Kalvānu ģimenes LU Dabas mājas Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes Studiju servisa centram ar vēlējumu - “lai Jaunajā gadā daudz bagātīgu notikumu!”.
Krājkasītē – mūsmājā atrastās lietas, kurām neviens nav atnācis pakaļ.


Ģeogrāfiem globuss ir lieliska dāvana un nekļūdīga izvēle!
/ Indra Baltmane

Manas mammas Dagnijas globuss - Livkišu ģimenes relikvija.
/ Inese Silamiķele

Ģeodēziskais transportieris
(ТГ-1)

  1. karšu zīmēšanai; atlikt precīzus leņķus (virzienus) un attālumus (ar 0,1 - 0,2 mm precizitāti);
  2. veikt leņķu (virzienu) un attālumu mērījumus kartē ar to pašu precizitāti.

Šķērsmēroga plāksnīte
ražota 20. gs sākumā

  1. vienā pusē iedaļas mērījumiem Krievijas mēru sistēmā (kartes sagatavoja kā verstu kartes (populārākās 1 versts, 2 vai 3 verstu (attiecīgi mērogs: tik verstis:collā jeb tik verstisx1066,8 m/2,54 cm);
  2. otrā pusē iedaļas metriskajā sistēmā, mērījumiem metriskajā sistēmā (cm un mm).

Planimetrs
analītiskai platību aprēķināšanai - mehāniska ierīce laukumu mērīšanai pēc kartēm un plāniem, kas uzzīmēta uz plaknes virsmas.

Rasetne 
kartogrāfisko instrumentu profesionālais komplekts speciālā kastē: mērcirkuļi, pagarinātāji, nullcirkulis u. c.. Izgatavots 20. gs. 60. gadu vidū Maskavā ražotnē "Готовальня" (У32-Л).

Atslēgas piekariņš

Ziemassvētku eglītes rotājums

Zīmuļu asināmais

Krājkasīte