Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs

Copernicus uzsver LU ĢZZF zinātnieku sasniegumus
LU Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultāte
13.06.2018.

Latvijas Universitātes zinātnieku sasniegumi tika uzsvērti Kopernika Atmosfēras monitoringa servisa (Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)) ziņu vietnē ar norādi par dalību pasaules mēroga, alerģijas problēmām veltītā, Eiropas Alerģijas un Imunoloģijas Akadēmijas (European Academy of Allergy and Clinical Immunology (EAACI)) rīkotā kongresā, kas notika š.g. 26.-30. maijā Vācijā, Minhenē. Kongress ik gadu pulcina visas pasaules lielākās farmaceitiskās kompānijas, zinātniekus, ārstus, kuri ir saistīti ar alerģijas problēmu risināšanu.

LU Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes (ĢZZF) ģeogrāfijas zinātņu doktore, aerobioloģe Olga Ritenberga, starpvalstu projekta “Personalizētā putekšņu simptomu prognozēšanas sistēmas PASYFO” Latvijas puses vadītāja, pārstāvēja četru valstu (Latvijas, Lietuvas, Austrijas, Somijas) zinātnieku komandu, prezentējot nesen izveidotu produktu-Personalizēto putekšņu alerģijas simptomu prognozēšanas sistēmu (Personal Pollen Allergy Symptom Forecasting System) kongresa sekcijā "Consequences of Environmental Changes for Exposure". Pētījuma ziņojums tika atzīts par labāko iepriekš minētajā sekcijā, saņemot uzslavu par pētījuma ieguldījumu personalizētās medicīnas attīstībā.

Mobilā lietotne PASYFO, kas prognozē cilvēku reakciju uz putekšņu koncentrāciju gaisā, sniedz iespēju alerģiskiem iedzīvotājiem saņemt individuālas prognozes par iespējamiem simptomiem, ļaus izvairīties no smagām alerģiskām reakcijām un aicinās laikus vērsties pie ārsta. Baltijas valstu projektu “Personalizētā putekšņu simptomu prognozēšanas sistēma PASYFO” finansē Kopernika atmosfēras monitoringa serviss. Lai sasaistītu visas sistēmas detaļas, tika piesaistīti modelētāji no Somijas un Latvijas, datu bāzes atbildīgie no Vīnes Medicīnas Universitātes, mājas lapu programmētāji no Lietuvas, savukārt mobilo aplikāciju veidoja speciālisti no Austrijas. Personalizēto putekšņu alerģijas simptomu prognozēšanas sistēma ir bezmaksas pieejama mobilās aplikācijas veidā GooglePlay un iTunes  un mājas lapā.

LU ĢZZF koordinē aerobioloģiskos (putekšņu) pētījumus Latvijā sākot ar 2003. gadu. LU ĢZZF ietilpst Eiropas Aeroalergēnu tīklā (European Aeroallergen Network) ar kopējo aeroalergēnu datubāzi visai Eiropai,  Starptautiskā Aerobiology Asociācijā (International Association for Aerobiology), Eiropas Aerobioloģijas Asociācijā (European  Aerobiology Society). Starptautiskā līmenī sertificēti speciālisti regulāri pilnveido savas zināšanas, veic pētījumus pēc augstākiem Eiropas standartiem, sākot ar 2012. gadu cieši sadarbojoties ar Somijas Meteoroloģijas Institūta zinātniekiem izstrādā pasaules līmeņa prognostiskus modeļus, kas jau šobrīd tiek izmantoti Kopernika Atmosfēras Monitoringa Servisā.

Apsveicam PASYFO projekta komandu un mūsu jauno zinātnieci Dr.ģeogr. Olgu Ritenbergu ar panākumiem pasaules līmeņa kongresā! 

 

Saistītie raksti:
Latvijas Universitātē radītā unikālā lietotne palīdzēs cilvēkiem ar putekšņu izraisītām alerģijām 05.04.2018.