Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs

Atvērto durvju diena paver skatu uz Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultāti
Ieva Immure, LU ĢZZF Studentu pašpārvaldes Komunikācijas virziena vadītāja
01.04.2014.

Daļai 1.kursa studentu pirmdienas rīts sākās negaidīti. Par nejauši vaļā atstātajām auditorijas durvīm viņi vairs nedzirdēja pasniedzēja iemīļoto frāzi “Šodien nav Atvērto durvju diena”. Šajā pirmdienā 24.martā Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātē (ĢZZF) norisinājās Atvērto durvju diena. Skolēni no visām Latvijas malām, kā arī citu LU fakultāšu studenti, kas interesējās par maģistra studiju iespējām, fakultātē pulcējās jau pl. 12.00.

Vispirms fakultātes lielākajā auditorijā tika apbalvoti 31. Valsts Ģeogrāfijas olimpiādes uzvarētāji. Atzinības rakstu ieguvušie skolēni saņēma rokas spiedienu no fakultātes dekāna profesora Oļģerta Nikodemus, savukārt uzvarētāju kaklā tika kārtas medaļas – bronzas, sudraba un zelta. Dāvanas centīgajiem godalgoto vietu ieguvējiem bija sarūpējusi gan “Jāņa sēta”, gan “National Geographic Latvia”, gan “Impro” un Valsts izglītības satura centrs. Tika teikti arī pateicības vārdi skolotājiem, kas ikdienā cītīgi strādājuši, bet tobrīd nodarbojās ar sava lutekļa iemūžināšanu.

Pēc tam profesors O.Nikodemus iepazīstināja klātesošos ar 3 no apmēram 180 Latvijā esošajām studiju programmām. Vēlāk ģeogrāfijas bakalaura studiju programmas vadītājs docents Aivars Markots, Ģeoloģijas nodaļas vadītājs profesors Ervīns Lukševičs un Vides zinātnes nodaļas vadītājs profesors Māris Kļaviņš iepazīstināja attiecīgi ar ģeogrāfijas, ģeoloģijas un vides zinātnes studiju programmu. Lai pierādītu, ka fakultātē pie varas nav tikai viena dzimuma pārstāvji, par fakultātes tradīcijām skolēniem pastāstīja un gatavas atbildēt uz jebkuru jautājumu bija Studentu pašpārvaldes pārstāves Ieva Immure un Elīna Skore. Skolēni uzzināja par mūžīgo Ģeoralliju, Ģeodienām un tādām jaunām tradīcijām kā sadraudzības pasākums.

Apguvuši “teorētiskās zināšanas”, izturīgākie skolēni sadalījās divās daļās un devās veikt praktiskos darbus, kurus varētu apbrīnot 1. kursa studenti, kas neko šādu vēl mācību procesā nav veikuši.

Atvērto durvju dienas aktivitātēm fakultāte gatavojās jau laikus – jau iepriekšējā piektdienā fakultātes pagalmā tika veikts 4 m dziļš ģeoloģiskais urbums. Vispirms skolēniem pēc koordinātēm vajadzēja to atrast. Veiksmīgi ar pirmo uzdevumu tikuši galā, viņi kopā ar Ģeoloģisko procesu izpētes un modelēšanas centra darbiniekiem Ingu Retiķi un Jāni Bikši atsūknēja pazemes ūdeni, lai ievāktu paraugus un noteiktu pazemes ūdens temperatūru, elektrovadītspēju un pH līmeni. Vides kvalitātes un monitoringa laboratorijā viņi iegūto ūdens paraugu analizēja tālāk.

Ārā pie fakultātes skolēni pētīja laikapstākļus un, lēni smidzinot lietum, pētnieks Raimonds Kasparinskis stāstīja un rādīja sinoptiskās kartes.

Pie docenta Aivara Markota skolēni apskatīja digitālās kartes un ielūkojās fakultātes karšu serverī.

Vaicājām skolēniem, kādi viņiem plāni pēc vidusskolas beigšanas. Valsts olimpiādes sudraba medaļnieks Roberts Morics Mūrnieks no Rīgas Ziemeļvalstu ģimnāzijas atzīst, ka plāno studēt tieši mūsu fakultātē: “Tas, ka tā būs šī fakultāte izkristalizējās jau pēdējā gada laikā. Vēl tikai jautājums par nodaļu, jo ar katru jauno pieredzi, svaru kausi starp ģeoloģiju, ģeogrāfiju un vidi kļūst arvien svārstīgāki. Vairāk metu acis uz pēdējiem diviem, bet tieši tāpēc šogad došos "Studenta kurpēs", lai sekotu pašiem studentiem [un uzzinātu], kāds tad īsti ir tas darbs, mācības un gūstamā pieredze augstskolā, tieši šajās apjomīgajās zinātnēs.”

Aknīstes vidusskolas skolnieks Haralds Punculis bilda, ka: ”Pēc vidusskolas noteikti turpināšu studijas ĢZZF. Man, kā lauku puisim, svarīgi saglabāt saikni ar dabu, vienlaikus iegūstot kvalitatīvu izglītību. Nevēlos sev biroja darbu, tāpēc ģeogrāfijas studijas palīdzētu man veidot tādu karjeru, kādu es vēlos.”

Linda Ose no Dobeles Valsts ģimnāzijas jau labu laiku iepriekš bija izlēmusi studēt ĢZZF, un arī izstādē “SKOLA” neviens viņu nepārliecināja mainīt viņas domas. Linda piebilst, ka līdz galam neskaidrs gan palicis jautājums par “Erasmus” programmu, jo viņa labprāt dotos apmaiņas braucienā uz Lielbritāniju.

Ko tad jaunu skolēni uzzināja praktiskajās nodarbībās? “Starpību starp zondi un ģeoloģisko urbi,” kā būtiskāko min Roberts un turpina, ka apguva arī “Rokija Balboa cienīgus ūdens paraugu ievākšanas un filtrācijas paņēmienus, kā arī to analīzi. Ļoti priecēja daudzas dažādās kartes, no fakultātes karšu datu bāzes. Un uzmetām acis arī skaistajām debesīm un mākonīšiem, mēģinot izburtot to latīniskos nosaukumus.”

Rīgas Valsts 1. ģimnāzijasskolnieks, olimpiādes zelta medaļas laureātsTomass Andersons, kurš nākotnē noteikti domā studēt, bet par virzienu un arī valsti vēl nav īsti izlēmis, bilst, ka uzzināja vairāk par to, ar ko ģeogrāfs var nodarboties ikdienā. “Un arī to, ka meteoroloģija ir visai interesanta.”

Ko skolēni varētu pateikt tiem, kas nebija atnākuši uz Atvērto durvju dienu, bet vēlējās tur būt? Roberts saka, ka ”ģeogrāfija, ģeoloģija un vide ir daudz, daudz kas vairāk, nekā tas, ko apgūstam skolā šajā priekšmetā. Varētu gandrīz trešo daļu mācību priekšmetu piesaukt pie tā, ko bija iespējams redzēt un baudīt, apmeklējot šo pasākumu. Cita, skaista un interesanta perspektīva uz jau it kā zināmām lietām!”

Haralds, kurš arī saņēma bronzas medaļu par startu olimpiādē un regulāri apmeklē E. Birznieka Jauno Ģeogrāfu skolas nodarbības,  Atvērto durvju dienu sauc par ieguvumu. “Tikām iepazīstināti ar visām studiju programmām, gūstot aptuvenu ieskatu, kādas varētu būt mūsu studiju dienas šajās mājīgajās telpās, kuras, starp citu, jau nākamgad tiks nomainītas pret jaunām un modernām telpām Torņakalnā.

Pieļauju, ka daudzus skolēnus, kas vēlētos studēt ģeogrāfiju, uztrauc jautājums, vai pēc studiju beigšanas viņi būtu vajadzīgi darba tirgū. Kā noskaidroju šodien – ģeogrāfs bez darba mūsdienās ir liels retums. Šajā lietainajā pirmdienā nostiprināju pārliecību, ka man lemts kļūt par Ģeogrāfu mafijas biedru.”

Tomass iesaka apmeklēt LU mājaslapu un arī JĢS nodarbības, kā arī: “Būtu noderīgi sakontaktēties ar pašreizējiem studentiem, kaut vai sociālajā portālā draugiem.lv”

Emīls Vainovskis no Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas atgādina, ka “visa interesentiem nepieciešamā informācija ir fakultātes mājaslapā.”

“Vispusīgs, aktīvs, radošs un aizrautīgs arī citās sfērās.”

“Aktīvs, draudzīgs un zinātkārs!”

“Vispusīgs, loģisks, atraktīvs.”

“Gudrs un jautrs patriots!”

Tā vidusskolēni pēc aizvadītās pirmdienas raksturoja īstu ģeogrāfu.

 

Visas fotogrāfijas: 

http://www.geo.lu.lv/foto/atvertodurvjudiena2014/

http://foto.lu.lv/arhiivs/2014/c_mar/24/index.html

www.flickr.com/photos/121007852@N02/sets/72157642894881255/