Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs

Vides akadēmijas jaunieši pētīja mobilos telefonus un izzināja tā aprites ekonomiku
Zane Kasparinska, Jauno vides zinātnieku skola “Vides akadēmija” vadītāja
28.11.2017.

Labi pastrādāts Jauno vides zinātnieku skolā "Vides akadēmija" kopā ar Ģeogrāfijas nodaļas docenti Dr.ģeogr. Guntu Kalvāni nodarbībā "60 elementi Tavā kabatā" par mobilajiem telefoniem un aprites ekonomiku, kas norisinājās 25. novembrī Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātē Dabas mājā, Jelgavas ielā 1, Rīgā.

Uzzinājām - šodien 67% pasaules iedzīvotāju ir vismaz viens mobilais telefons, pie tam Rietumeiropā vidējais telefona lietošanas ilgums ir tikai 18 mēneši. Telefonā ir vismaz 60 dažādi ķīmiskie elementi un 200 savienojumi, kuri ir pārstrādājami un izmantojami otrreiz, taču reciklēti jeb nodoti pārstrādei tiek mazāk kā 10% telefonu. Skaidrojām, kas to nosaka un izpētījām mobilos telefonus, no kā tie veidoti un kā metālu minerāli izskatās dabā. Izanalizējām mobilo telefonu pirkšanas un pārdošanas apmērus pasaulē un lietotāju ieradumus. Diskutējām par izmantoto materiālu taupīšanas tehnikām, pieņemot lēmumus, kuri nodrošina vides saglabāšanu un tās kvalitātes nodrošināšanu nākamajām paaudzēm un skaidrojām, kas ir aprites ekonomika.

Paldies aktīvajiem Vides akadēmijas dalībniekiem:
Ieviņai Liepiņai; Elizabetei Ievai Grīnbergai; Daniēlai Ļebedevai; Aretai Pudulei; Tatianai Kozinai; Niklāvam Eduardam Zīrapam; Pēterim Gugānam; Jurģim Sedliņam; Suzanai Kleperei; Agnesei Stafeckai; Marijai Maļinovskai; Nikitam Toločkovam; Linardam Ivanovam un Emīlam Ķikutam par aktīvo līdzdarbošanos izzinot un diskutējot!

 

   „Vides akadēmija” ir jauno vides zinātnieku skola - olimpiāde, kuru organizē Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultāte. „Vides akadēmijā" var piedalīties visi Latvijas vidusskolu 10.-12. klašu skolēni, kuri padziļināti interesējas par vides zinātni, vides aizsardzības jautājumiem ilgtspējīgas attīstības kontekstā. Nodarbības notiek reizi mēnesī no oktobra līdz maijam, sestdienās no plkst. 12:00 - 16:00, Latvijas Universitātes Dabas mājā. Nodarbības ir bez maksas.
   
Katra nodarbība ir veltīta kādai no vides aizsardzības tēmām, piemēram: dabas aizsardzība, vides piesārņojums, klimata izmaiņas un sekas, vides filozofija, ilgtspējīga attīstība, resursu izmantošana, ainavas daudzveidība un tās izmaiņas u.c.. Tajās piedalās fakultātes pasniedzēji un viesi no vides aizsardzības institūcijām, pašvaldībām, uzņēmumiem.