Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs

Zinātnieku nakts 2017. Sajūti 60 elementus savā kabatā
Gunta Kalvāne, ĢZZF docente, projekts "60 elementi Tavā kabatā"
03.10.2017.

Mūsu kabatās, rokassomiņās glabājas vesela zemeslode – katrā mobilajā telefonā ir vismaz 60 dažādi ķīmiskie elementi, ar daļu no tiem iepazīstinājām Zinātnieku nakts apmeklētājus 29. septembrī Latvijas Universitātes Dabaszinātņu akadēmiskajā centrā.

Pasaulē vairāk nekā 67% iedzīvotāju pieder vismaz viens telefons (Makau ir 332 telefoni uz 100 iedzīvotājiem, savukārt Eritrejā tikai 6), katru gadu tiek pārdoti 1.5 miljardi jaunu, vecajiem nonākot izgāztuvēs vai arī plauktiņos, jo pārstrādāti tiek mazāk par 10%. Rietumeiropā gandrīz 90% iedzīvotāju ir telefons, kura dzīves ilgums ir tikai 18 mēneši. E-waste jeb elektronikas atkritumi ir visstraujāk augošā atkritumu daļa, tāpēc šogad Zinātnieku nakts apmeklētājus rosinājām aizdomāties par elektrotehniku mājās un, kur tā paliek pēc lietošanas beigām, izmantojot mobilo telefonu kā piemēru.

Lai saudzētu resursus, mums sākumā ir jāsaprot, cik daudz to ir un, cik daudz ir nepieciešams viena telefona ražošanai, tāpēc pirmajā aktivitātē “Mobilais telefons tuvinājumā jeb kas slēpjas zem telefona vāciņa” izpētījām telefonus tos izjaucot un sašķirojot pa materiālu veidiem. Jāatzīmē, ka šī bija vispieprasītākā, azartiskākā, skaļākā, enerģiskākā darbnīca visā 334.auditorijā un, kad tika izjaukti visi savāktie telefoni, tie tika jaukti otrreiz un trešoreiz.

Savukārt, lai izprastu no kurienes materiāli nāk, topošie ģeogrāfijas un dabaszinību skolotāji apmeklētājus “aizveda” “Mobilā telefona ceļojumā”, stāstot un rādot, no kuriem minerāliem tiek iegūti telefonā izmantotie elementi un, kādi tie izskatās dabā, kartē atliekot lielākās ieguves vietas. Apmeklētāju topminerāls bija zaļais malahīts, no kā iegūst varu, kas ir viens no visvairāk izmantotajiem metāliem mūsu telefonos. Paldies Latvijas Universitātes, Ģeoloģijas muzejam par minerālu “aizdošanu”!

Tie, kam patīk statistika, aizrāvās ar uzdevumu “Telefonu sacensības” – pasaules politiskajā kartē atliekot valstis ar visaugstāko viedtālruņu lietotāju īpatsvaru, lielākās telefonu ražotājkompānijas u.c.

Paralēli praktiskajām aktivitātēm veicām apmeklētāju anketēšanu par mobilo telefonu lietošanas ilgumu un utilizāciju. No 210 respondentiem (kas nebūt nebija visi darbnīcas apmeklētāji), 45% mobilais telefons pieder ilgāk kā gadu, 21% - iegādājušies pēdējā gada laikā, savukārt 34% telefons ir vecāks par 3 gadiem. Lielākajai daļai apmeklētāju 151 jeb 72% vecais/vecie telefoni glabājas plauktā/skapī, un tikai 8 apmeklētāji bija nodevuši telefonus pārstrādei. Un tāpēc mums divtik liels prieks, ka, ejot ārā pa auditorijas durvīm, apmeklētāji atzinās, ka nekad nebija aizdomājušies, cik daudz resursu nepieciešams viena telefona izstrādei, un, ka nākotnē noteikti nodos sadzīves un elektrotehniku otrreizējai pārstrādei.

Mūsu mīļākās atziņas:
“Telefona sistēmplate izskatās pēc maza ciematiņa, melnie kvadrātiņi pēc mazām mājiņām”
“Beidzot zinu, kas man kabatā”
“Sapratu, ka nedzīvoju zaļi, jo visi vecie telefoni ir mājās, bet tagad zinu, kur nodot

“Mans telefons sastāv no visas pasaules. Un ir no visas pasaules”.

Paldies studentiem un Biedrības “Latvijas Mazpulki” Rīgas klubiņa brīvprātīgajiem par “Sajūti 60 elementus savā kabatā” nodarbību vadīšanu!

Paldies Latvijas Vides aizsardzības fondam par atbalstu!