Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs

Foto: Gatis Gierts. Fotoprojektu pārrauga: Tribe Creative Solutions Agency.
Fotoizstāde "Ekspedīcija uz Antarktīdu" Dabas mājas 2. stāvā
Indra Baltmane, Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultāte
08.02.2018.

Ceļojošās fotoizstādes pirmā pietura Latvijas Universitātes Akadēmiskā centra Dabas mājas 2. stāvā - melnbaltajos foto ekspedīcijas dalībnieki vizualizēti kā jau būtu iejutušies Antarktikas dabā, vējos, polārstacijas apkārtnē, tikai pagājušā gadsimta otrajā pusē un ar tam laikam atbilstošu ekipējumu. Fotoizstāde apskatāma līdz 16. februārim.

Latvijas Universitātes
Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes ģeologi
Dr. ģeol. Jānis Karušs
Dr. ģeol. Māris Krievāns
Dr. ģeol. Kristaps Lamsters
dosies ekspedīcijā uz Antarktīdu.

Ekspedīcijas projekts "Rietumantarktikas ledāju dinamika kā apkārtējās vides un klimata ilgtermiņa izmaiņu indikators" tiek īstenots, pateicoties SIA "Mikrotīkls" ziedojumam, kuru administrē Latvijas Universitātes fonds. Projektu vēl atbalsta SIA "Igate", veikals "Ceļotājs" un Tribe Creative Solutions Agency.

   Ar polārajiem apgabaliem Latviju vieno tas, ka tur patlaban valda līdzīgi apstākļi, kādi Latvijā bija senatnē. Milzīgas ledus masas senāk pārklāja arī Latviju, tādēļ, izzinot pašlaik Grenlandē un Antarktīdā notiekošos procesus, ir iespējams labāk saprast, kā veidojušās Latvijai raksturīgās augstienes un zemienes.

  Mūsdienu ledājos zinātnieki pēta to izmaiņas, kas saistītas ar klimata pārmaiņām. Kā mainās ledus virsma, kādas dzīvības formas tur eksistē, kāds ir ledus biezums, zemledāja reljefs, un kur noplūst virsledāja kušanas ūdeņi? Tie ir tikai nedaudzi no jautājumiem, ko LU ĢZZF pētnieku grupa mēģina noskaidrot. Pētījumos uz ledājiem tiek izmantotas fakultātē pieejamās iekārtas, piemēram, ģeoradars, augstas precizitātes GPS sistēmas, bezpilota lidaparāti u.c..

  2018. gada februārī un martā tiks realizēta pirmā zinātniskā ekspedīcija uz Antarktiku, kur atrodas lielākie mūsdienu ledus vairogi, kas sevī glabā lielāko daļu pasaules saldūdens. Ekspedīcijā tiks veikti mazo salu ledāju un Antarktikas pussalas izvadledāju pētījumi Vernadska polārstacijas  (90to gadu sākumā šo bāzi Ukraina nopirka no Lielbritānijas par vienu britu mārciņu) apkārtnē, kā arī ievākti unikāli iežu, nogulumu, augsnes un ledus paraugi analīzēm ĢZZF laboratorijās.