Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs

Liene Spruženiece lauka darbos
ĢZZF absolventes Dr. Lienes Spruženieces vieslekcija “Elektronu mikroskopija un tās pielietojums Zemes zinātnēs” 24. janvārī
Zane Vincēviča-Gaile, dokt.skola “Zemes resursi un to ilgtspējīga izmantošana"
19.01.2018.

2018. gada 24. janvārī, trešdienā, plkst. 12.30-15.00 Latvijas Universitātes (LU) Dabas mājā (Jelgavas ielā 1) 545. auditorijā notiks ģeoloģes, Dr. Lienes Spruženieces vieslekcija “Elektronu mikroskopija un tās pielietojums Zemes zinātnēs”, kā arī bilžu stāstā, caur studijām Norvēģijā un Austrālijā, pastāstīs par savu pieredzi ceļā uz akadēmisko karjeru ģeoloģijā. Aicināti visi interesenti!

Elektronu mikroskopija mūsdienu zinātnē ir viena no visbiežāk izmantotajām metodēm jomās, kur nepieciešama detāla informācija par dažādu materiālu ķīmiskajām un strukturālajām īpašībām. Šie materiāli var būt ieži, augsne, bioloģiski paraugi, metālu sakausējumi, mehāniskas ierīces u.c. Elektronu mikroskopijas priekšrocības ir augsta izšķirtspēja (līdz nanometru mērogam), ātras analīzes, vienkārša interpretācija un uzskatāma vizualizācija, kas viegli saprotama pat nespeciālistu acīm.

Vieslekciju doktorantūras skolā "Zemes resursi un to ilgtspējīga izmantošana" vadīs Dr. Liene Spruženiece – LU Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes Ģeoloģijas maģistra studiju programmas absolvente, kura ģeoloģijas studijas turpinājusi pabeidzot arī maģistra studiju programmu Oslo Universitātē, Norvēģijā un doktorantūru Makkuri Universitātē (Macquarie University), Sidnejā, Austrālijā. Šobrīd Liene gatavojas uzsākt darbu kā pētniece Camborne School of Mines, Ekseteras Universitātē, Lielbritānijā. L. Spruženieces zinātniskā darbība galvenokārt saistīta ar mikro- un nanomēroga ģeoķīmisko un strukturālo procesu izprašanu Zemes garozas metamorfajos iežos, kombinējot lauka darbus ar eksperimentiem un augstas izšķirtspējas analītiskām metodēm.

Vieslekcija sastāvēs no divām daļām:
1) Pirmajā daļā Liene, kā bilžu stāstā, pastāstīs par veiksmēm un neveiksmēm ceļā uz akadēmisko karjeru ģeoloģijā, atklājot kāpēc divas reizes iegūts maģistra diploms, kā ar niecīgu budžetu pabeigt studijas ārvalstīs, kā noturēties studiju programmā, kur pārējie kursabiedri ir fizikas un matemātikas ģēniji, par mentālajām un karjeras krīzēm studiju laikā un cik grūti/viegli atrast akadēmisku amatu pēc doktorantūras beigšanas.
2) Vieslekcijas otrā daļa paredzēta klausītājiem, kurus interesē elektronu mikroskopijas izmantošana pētniecībā. Elektronu mikroskopija ļauj iegūt detālu ķīmisku un strukturālu informāciju par visdažādākajiem materiāliem, tajā skaitā, iežiem, augsni, bioloģiskiem paraugiem, nanomateriāliem, viedajām ierīcēm u.c.. Vieslektore pastāstīs par skenējošā elektronu mikroskopa (SEM) darbības pamatprincipiem, priekšrocībām, trūkumiem un pielietojumiem dabas zinātnēs, īpaši koncentrējoties uz ģeoloģijas jomu.

Uz lekciju aicināti visi interesenti, pēc izvēles var apmeklēt vienu vai abas no lekcijas daļām.