Sedimentoloģija un devona mugurkaulnieku paleontoloģija

Latvijā izplatīto un daudzās krāšņās klintīs atsegto devona nogulumiežu vecums ir 390-360 miljoni gadu. Arī šo nogulumiežu pētījumiem Latvijā ir ilgstoša vēsture, bet mugurkaulnieku atliekas no Burtnieku svītas smilšakmeņiem atrada vairāk nekā pirms 200 gadiem! Mūsdienās LU notiek pētījumi paleozoja un mezozoja stratigrāfijā (iežu vecuma salīdzināšanā un precizēšanā), mugurkaulnieku paleontoloģijā un paleoekoloģijā. Pētījumi aptver arī smilšakmeņu, mālu un dolomītu veidošanās apstākļus. Paisuma-bēguma (plūdmaiņu) pazīmju atradumi ļauj aizvien labāk izprast šo procesu lomu seklajā, plašajā jūrā, kas devona periodā laiku pa laikam klāja Latvijas teritoriju. Par augu attīstību devona periodā ļauj spriest seno augšņu un augu sakņu struktūru atradumi nogulumiežos. Organismu, to dzīves apstākļu un nogulumu veidošanās apstākļu pētījumi ļauj izdarīt secinājumus par devona Baltijas jūru un upju grīvu paleoģeogrāfiju – senajiem fizioģeogrāfiskajiem apstākļiem. Šie pētījumi ļauj labāk izprast, kur un kāpēc ir izveidojušās dolomītu, mālu, kvarca smilšu, ģipšu un citu derīgo izrakteņu atradnes, kādi faktori ietekmē izrakteņu kvalitāti.

Pētījumi tiek realizēti sadarbībā ar ārvalstu partneriem Upsalas Universitātē, Tartu un Tallinas Tehnoloģiju universitātēs, Viļņas Universitātē, Vroclavas Universitātē un citur.

Nozīmīgākās publikācijas

Lukševičs, E. 2021. Revision of asterolepidoid antiarch remains from the Ogre Formation (Upper Devonian) of Latvia. Estonian Journal of Earth Sciences, 70 (1): 3–17.

Stinkulis, Ģ., Lukševičs, E. and Reķe, T. 2020. Sedimentology and vertebrate fossils of the Frasnian Ogre Formation, Gurova outcrops, eastern Latvia. Estonian Journal of Earth Sciences, 69 (4): 248–261.

Beznosov, P.A., Clack, J.A., Lukševičs, E., Ruta, M. and Ahlberg, P.E. 2019. Morphology of the earliest reconstructable tetrapod Parmastega aelidae. Nature, 574: 527-531.

Lebedev O. and Lukševičs E. 2018. New material on Ventalepis ketleriensis Schultze, 1980 extend the zoogeographic area of a Late Devonian vertebrate assemblage. Acta Geologica Polonica, 68 (3): 437-454.

Lukševičs E. un Stinkulis Ģ. 2018. Nogulumiežu segas stratigrāfiskais iedalījums, uzbūve, sastāvs un reģionālās atšķirības. Gr: Nikodemus O., Kļaviņš M., Krišjāne Z., Zelčs V. (zin. red.) Latvija: zeme, daba, tauta, valsts. Rīga, Latvijas Universitātes Akadēmiskais apgāds. 38.-58. lpp.

Lukševičs, E., Stinkulis, Ģ., Ivanov, A., and Tirzmale, D. 2018. The Borschovo section of the Gauja and Amata regional stages (Leningrad Region, Russia): sedimentology and biostratigraphy. Estonian Journal of Earth Sciences, 67, 21-32.