Ingus · Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātē Vides zinātnes bakalaura studiju programmu pabeidza 2004 gadā un Vides zinātnes maģistra studiju programmu 2006. gadā pēc kuras absolvēšanas turpināja studijas ģeoloģijas doktorantūrā. Par savu dzīvi un darbu viņš saka “ Līdzīgi kā izglītībā, ir formāli grādi un reāli iegūtas zināšanas tāpat arī dzīvē ir formāls darbs un ir izdarītais. Jau kādu laiku “Es miera dzīvi neatzīstu” un nodarbinu sevi ar to, kas aizrauj. Īsāk sakot esmu kļuvis par “Entrepreneur” no angļu valodas. Vairāki starptautiski veiksmīgi realizēti biznesa projekti, darījumi ir devuši man iespēju šobrīd aktīvi un aizrautīgi strādāt celtniecības nozarē Zviedrijā veidojot unikālu apmetuma sienu materiālu importa un uzklāšanas servisa biznesu.

Spilgtākie iespaidi no studijām vides zinātnē!

Notikumi praksēs, sporta spēlēs, Ģeorallijos, sesijās, šķiet, katram aktīvam ģeogrāfam liek pasmaidīt un tie ir spilgti iespaidi.

No studiju procesa spilgti palikušas atmiņā nebeidzamās iespējas izzināt un atklāt. Mēs eksperimentējam mēģinot saprast to kā lietas notiek dabā un vilkām paralēles ar mūsdienu cilvēka vajadzībām. Piemēram, imitējot jūras krasta zonas procesus reiz uzbūvējām reālu iekārtu stikla atkritumu pārstrādei un prezentējām Liepājā.

Bieži sabiedrība mūsu izgājieniem nemaz nebija gatava. Piemēram, laikā kad dronu tehnoloģijas tika tikai izstrādātas, mēs jau bijām izveidojuši Autonomu dronu uzraudzības sistēmu ar termo-kamerām pasaules lielāko aizsargājamo teritoriju uzraudzībai. Aizņēmāmies sešu motoru dronu un HI-TECH termo-kameru arī autiņu no Cēsu brūža saimnieka, Vides Risinājumu Institūta personā un Igaunijā dzelžus sajūdzām kopa gan fiziski, gan elektroniski, uztaisījām arī automātisko tēmēšanas mehānismu, bet konkursā uzvarēja telefona spēlītes izstrādātāji, kur ikviens var lasīt atkritumus.

Un protams jūras krasts, kur profesora G. Eberharda uzdevumos un veicot patstāvīgus pētījumus pavadīju daudz laika. Reiz pat noorganizējām semi-oficiālu praksi ar 3D skenera prezentāciju, krastu un veģetācijas pētījumu metožu elementiem Mazirbē. Bute, pirts, jūra, zinātne.

Kādas zināšanas un prasmes no studiju laikā iegūtajām iznāk visvairāk pielietot, pildot pašreizējos darba pienākumus?

Lielai daļai manu darbību saknes patiešām aug ĢZZF un varētu teikt ka 50% ir pasniedzēju devums un otra puse nāk no Ģeogrāfu mafijas. Piemēram, jūru man parādīja un mīlēt iemācīja prof. Guntis Eberhards, kam sekoja darbs Pasaules Dabas Fondā (Baltijas jūras un iekšējo ūdeņu programmas vadītājs). Burāšana, niršana un citas ar ūdeņiem saistītās lietas. Ģeogrāfu mafija, kura viennozīmīgi ietilpst visi, kam ir saikne ar ĢZZF iedeva iespēju redzēt pasauli ar atvērtām acīm, gluži kā laikos, kad notika lielie ģeogrāfiskie atklājumi un garšvielas, tējas un citi produkti tika vesti no vienas vietas uz otru. Šis ir pamatprincips, kas ir ļāvis veidot lielu daļu no darījumiem.

Kā noderīgas prasmes gribu izcelt spēju redzēt pasauli un notiekošo plaši,- pandēmija, lielie politiskie procesi, minoritāšu, rasu, migrāciju jautājumi, individuālie burbuļi jeb aitu sabiedrības modelis, praktiski viss, kas notiek apkārt ir saistīts ar dabu un dabas likumiem. Pamēģiniet kādreiz vilkt paralēles, ļoti interesanti! Piemēram, skatoties uz vīrusu izplatību un ietekmēm dzīvnieku pasaule vai jaunajiem izgudrojumiem un dabā esošajiem prototipiem.

Arī teorija ir vērtīga pH skalas, iežu cietības, minerāli, GIS, izpratne par ķīmiskajiem elementiem, un spēkiem utt. Man ir noderējis.

Vēlējums pašreizējiem vides zinātnes studentiem!

Izbaudiet studiju laiku un dodaties piedzīvojumos! Lai nekas no tā neattur, pat ja viss apgriežas kājām gaisā! Un klausāt vien tos, kas jūs atbalsta un palīdz jums augt!

Vēlējums Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes docētājiem!

Novēlu, ai jums būtu iespēja katrā studiju kursa kaut piecas reizes gadā doties nopietnos lauku darbos, ekspedīcijās pasaules mērogā. Ņemt studentus līdz un nedomāt par projektu rakstīšanu un atskaitēm.

Baiba  Vides zinātnes maģistrantūras studiju programmu pabeidza 2020. gadā un pašlaik strādā par uzņēmuma Groglass biznesa attīstības procesa vadītāju. Viņa pati saka, ka darbs ko viņa pašlaik veic nav tieši saistīts ar vides zinātni, lai gan uzskatu, ka zināšanas, ko cilvēks ir ieguvis, vienmēr to pavada un ietekmē viņa/viņas lēmumus arī jautājumos, kas nav tieši saistīti ar apgūtajām tēmām. Viss šajā pasaulē ir savstarpēji saistīts.

Spilgtākie iespaidi no studijām vides zinātnē!

Grūti izcelt kādas konkrētas atsevišķas lietas – galvenokārt jau iegūtās zināšanas un diskusijas gan ar citiem studentiem, gan pasniedzējiem par aktuālām vides tēmām. Tā kā šīm maģistra studijām pieteicos ilgi pēc bakalaura iegūšanas, kad dzīve jau daudzkrāsaini iepazīta un piedzīvota, un tikai personīgas intereses vadīta, tad patiesi baudīju gan sniegtās zināšanas, gan iespējas pašai pētīt sev interesējošas tēmas.

Kādas zināšanas un prasmes no studiju laikā iegūtajām iznāk visvairāk pielietot, pildot pašreizējos darba pienākumus?

Gan manā darbā, kas nav tieši saistīts ar vides zinātnēm, gan ikdienas solī, vides jautājumi ir vienmēr aktuāli un prieks veikt apzinātākas un uz zināšanām balstītas izvēles jautājumos par iepakojumiem, materiālu iespējamo pārstrādi, energoefektivitātes uzlabošanu, radīto ekoloģisko nospiedumu u.c.

Vēlējums pašreizējiem vides zinātnes studentiem!

Esiet zinātkāri un drosmīgi! Ne tikai prātā, bet arī sirdīs sajūtiet, ka esiet daļa no apkārtējās vides,  no visa lielā Visuma! Rūpes par to ir rūpes par mums pašiem, un tas ir pamatu pamats! Baudiet mācību procesu un ļaujiet lielajiem jautājumiem nākt pie Jums  -  nebaidieties jautāt, izzināt, atkāpties no nospraustā mērķa un pakavēties, kur rodas interese un lieli jautājumi, jo kā teica Einšteins: “Nav tā, ka es esmu ļoti gudrs, es tikai pakavējos pie problēmām ilgāk”. Sajūtiet savu patieso aicinājumu un sekojiet tam! Drosmīgi!

Vēlējums Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes docētājiem!

Iedvesmojiet, iedvesmojiet, iedvesmojiet!